Oda termostatlarında sıcaklık hassasiyeti 0.1 C ile 1.0 C aralığında ayarlanabilmektedir. Oda termostatı üzerinden ayarlanan bu sıcaklık değerine göre oda termostatı kombiye komut vererek oda sıcaklığını istenen seviyey getirmek için çalışır. Genellikle manuel oda termostatlarında çalışma hassasiyeti 1 C ‘dir. Dijital ve akıllı oda termostatlarında marka ve modele göre değişmekle birlikte 0.5 , 0,2 ya da 0,1 C olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse; 1 derece hassasiyetli bir oda termostatı kullandığınızda sıcaklık ayarını 22, 23 ya da 24 gibi tam derecelere ayarlayabilirsiniz. 22 dereceye ayarladığınızı varsayalım. Oda termostatınız oda sıcaklığınız 23 dereceye ulaştığında kombiyi kapatır, 21 dereceye düştüğünde ise yeniden çalıştırır. Yani oda termostatı sıcaklık hassasiyetine göre bir aralıkta kombiyi açar kapar. 1 derece hasssiyetli oda termostatında bu +1 -1 aralığıdır.

Diğer bir örnekte oda termostatı sıcaklık hassasiyeti 0,1 C ve ayarladığınız sıcaklık 22,5 C olsun. Oda sıcaklığı 22,6 C olduğunda oda termostatı kombiyi kapar. Odadaki sıcaklık 22,5 dereceye düştüğünde ise yeniden çalıştırır. Yani +0,1 -0,1 aralığında çalışır.